niedziela, 27 marca 2011

Przegląd techniczny                                           

Sam Naprawiam04.04.2010, czytano 921 razy, pobrano kod HTML 2 razy, komentarzy 0.


Każdy kto posiada samochód przynajmniej pięcioletni, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że raz w roku musi dokonać przeglądu auta. Młodsze samochody powinny przejść swój pierwszy przegląd 3 lata po rejestracji pojazdu, następny należy natomiast wykonać po kolejnych 2 latach.










Każdy kto posiada samochód przynajmniej pięcioletni, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że raz w roku musi dokonać przeglądu auta. Młodsze samochody powinny przejść swój pierwszy przegląd 3 lata po rejestracji pojazdu, następny należy natomiast wykonać po kolejnych 2 latach. Bez wpisu w dowodzie rejestracyjnym z odpowiedniej, uprawnionej do przeprowadzania badań stacji diagnostycznej, przy nawet zwykłej, rutynowej kontroli policji dowód rejestracyjny pojazdu zostaje zatrzymany a nasza jazda właśnie w tym momencie dobiega końca. Ponadto należy zdawać sobie sprawę z konsekwencji, jakie wynikają z faktu braku aktualnych badań - przy jakiejkolwiek kolizji najprawdopodobniej nie uzyskamy odszkodowania z AC.

Z czego powinien składać się przegląd
Przegląd techniczny nie powinien zależeć od widzimisię pracownika stacji diagnostycznej i przynajmniej teoretycznie opiera się o rozporządzenie Ministra Infrastruktury (Dz.U. nr 227 z 2003 r., poz. 2250). Zawarty jest w nim bardzo szczegółowy opis jakie parametry techniczne powinien spełniać pojazd dopuszczony do ruchu.
Diagnosta powinien sprawdzić:
1. dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym, porównać je ze stanem faktycznym: numery identyfikacyjne VIN, numery nadwozia, silnika itp.
2. posiadania trójkąta ostrzegawczego, gaśnicy
3. stan tablic rejestracyjnych oraz wszelkich oznaczeń pojazdu: nalepka kontrolne, PL
4. stan ogumienia oraz ciśnienia w oponach
5. stan świateł: ich działanie, rozmieszczenie, liczba itp., w tym: ustawienie świateł drogowych i mijania, światłości światełdrogowych, działanie kierunkowskazów, świateł „stop", świateł pozycyjnych, świateł oświetlających tablicę rejestracyjną, świateł odblaskowych, awaryjnych, przeciwmgłowych, cofania, postojowych
6. stan układu hamulcowego: jego działanie, stan poszczególnych jego elementów
7. stan układu kierowniczego: jego działanie, stan poszczególnych jego elementów
8. stan ramy podwozia, resorów, wahaczy, amortyzatorów
9. stan układu napędowego : jego działanie, stan poszczególnych jego elementów

10. stan zderzaków
11. stan zbiornika paliwa wraz z przewodami
12. stan instalacji elektrycznej: stan akumulatora wraz z przewodami, urządzeniami elektrycznymi
13. stan nadwozia łącznie ze stanem lusterek, szyb ( w tym przepuszczalność światła przez szybę przednią i tylnią), wycieraczek, spryskiwaczy, pasów bezpieczeństwa, prędkościomierza
14. poziom hałasu
15. emisję zanieczyszczeń
16. wyciek płynów eksploatacyjnych

Auto na gaz
W przypadku samochodów z instalacją gazową sprawdzeniu poddana zostaje również szczelność instalacji, dlatego udając się do stacji diagnostycznej należy mieć przy sobie certyfikat homologacji zbiornika. Warto dodatkowo podkreślić, że w przypadku aut na gaz przegląd techniczny należy przeprowadzać co rok. Nie stosuje się u nich inny tryb kontroli pojazdu w przypadku pierwszych pięciu lat.

Za co nie dostaniemy pieczątki
Teoretycznie nie przejdziemy przeglądu przede wszystkim, gdy numery identyfikacyjne samochodu nie są zgodne z rzeczywistością, stan tablic rejestracyjnych jest zły lub są one nieprawidłowo oznaczone. Dyskwalifikuje nas również brak trójkąta ostrzegawczego lub gaśnicy. Ponadto opony zamontowane w samochodzie są różnych rozmiarów lub o różnej konstrukcji, a rzeźba bieżnika opony wynosi mniej niż 1,6 mm. W kwestii świateł niedozwolone jest posiadanie świateł niezgodnych z przepisami, zarówno jeśli chodzi o ich ilość, rodzaj światła, jak również ich stan techniczny. Np. kontrolki oświetlenia muszą palić się, gdy światła są zapalone. Nasz samochód nie przejdzie przeglądu również wtedy, gdy układ hamulcowy lub zawieszenie działają nieprawidłowo. Oprócz tego wszelkie nadmierne skorodowacenia, pęknięcia nadwozia, brak podstawowych elementów składowych samochodu (wycieraczki, lusterka itp.) powoduje niedopuszczenie pojazdu do jazdy.
Gdy nasze auto nie przejdzie przeglądu, pracownik stacji diagnostycznej wystawia stosowną adnotację w zaświadczeniu z przeglądu. Jeśli samochód posiada usterki mamy możliwość w ciągu 14 dni dokonać na tej samej stacji przeglądu tylko i wyłącznie wadliwych elementów. Należy wspomnieć też o specjalnych przywilejach pracowników stacji diagnostycznej: w przypadku, gdy pojazd bezpośrednio zagraża bezpieczeństwu na drodze mają oni prawo nie wydawać nam dowodu rejestracyjnego.

Cena przeglądu
Okresowe badanie stanu technicznego pojazdu jest płatne, jego cena jest stała i ustalana przez Ministra Infrastruktury.
Samochód osobowy, ciężarowy i specjalny do 3,5 t d.m.c. - 98 zł
Samochód osobowy, ciężarowy i specjalny do 3,5 t d.m.c. z instalacją gazową - 161 zł
Ponowne sprawdzenie usterek w pojeździe - od 14 do 36 zł

      

7 komentarzy:

  1. Przeglądy techniczne są ważne, gdyż stwierdzają czy nasze auto nadaje się do użytkowania. Jestem zdania, ze warto jest również zapoznać się z artykułem https://kioskpolis.pl/oc-podatek-ceny-paliw-analiza-w-2020/ gdzie wyjaśniono fajnie kwestie ceny paliw czy ubezpieczenia OC w aktualnym roku.

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że przeglądy techniczne jak najbardziej są ważne i pamiętajmy o nich. Jednak kiedy przydarzy się awaria pojazdu to jeszcze nic strasznego. Wtedy z pewnością pomoc drogowa https://pomocdrogowagdansk.pl/ przybędzie nam na pomoc.

    OdpowiedzUsuń
  3. W sumie same przeglądy są oczywiście niezwykle istotne i muszę przyznać, że jeśli chodzi o mnie to ja również staram się aby moje auto się nie psuło. Jeśli odmówi jazdy to wtedy wiem, że dzięki pomocy drogowej http://www.pomocdrogowa.bialystok.pl/ uda mi się zjechać do domu.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ogólnie przeglądy techniczne są istotne i ja jestem zdania, że jak najbardziej warto jest je robić regularnie. Jednak jest to tylko samochód i on również potrafi się zepsuć. Ja w takich sytuacjach dzwonię po pomoc drogową https://pomocdrogowa.i-poznan.pl/ i wiem, że są oni mi w stanie pomóc.

    OdpowiedzUsuń
  5. Oczywiście stan techniczny naszego auta jest bardzo ważny i moim zdaniem także fajnie jest wiedzieć gdzie robić ewentualne naprawy. W takim momencie ja najczęściej jeżdżę do serwisu https://autokorbas.pl/ który oczywiście polecam.

    OdpowiedzUsuń
  6. W sumie są to bardzo ważne kwestie i ja jeszcze chcę dodać, że również całkiem niedawno miałam niebywałą okazję wezwać pomoc drogową. Tak się składa, że zdecydowałam się na kontakt z http://pomocdrogowa.lowicz.pl/ i to była zdecydowanie bardzo dobra opcja.

    OdpowiedzUsuń
  7. Drogowe niespodzianki mogą przytrafić się każdemu. Dlatego warto znać kontakt do sprawdzonej firmy oferującej pomoc drogową. W Poznaniu polecamy https://www.pomocdrogowa.w.poznaniu.pl/. Szybko przyjadą na miejsce i zajmą się wszystkim, co niezbędne, abyście mogli bezpiecznie kontynuować podróż.

    OdpowiedzUsuń